jQuery Carousel

Spływ rzeką Dajna. Start spływu przed Mrągowem. Meta przy bazylice w Świętej Lipce. Około 20 km spływ prowadzi przez jeziora, które łączy rzeka. Na trasie klika łatwych przenosek i atrakcyjnych niespodzianek. Spływ nowo promowany, średnia skala trudności, przebiegający w malowniczym, zmiennym krajobrazie. Nocleg w ciekawym, wygodnym miejscu na biwaku z własnymi namiotami lub w pensjonacie w Mrągowie. Zakres świadczeń na spływie do uzgodnienia z organizatorem. Kajakowy rajd Dajną można łączyć z uczestnictwem na licznych imprezach sezonowych w Mrągowie, np. Festiwale Piknik Country, Piosenki Kresowej, Mazurska Noc Kabaretowa i inne. Akordem artystycznym kończącym spływ, jest wysłuchanie koncertu słynnych organów świętolipskich i zwiedzenie barokowej bazyliki.

KRUTYŃ. Najwięcej „obłożna” kajakami rzeka w Polsce. Spływ jest organizowany najciekawszym odcinkiem ¾ długości rzeki. Przebiega przez kilkanaście niewielkich jezior, w granicach Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Długość całej trasy 78 km od jeziora Białe do jez. Bełdany. Okazja do zwiedzania niespotykanych gdzie indziej atrakcji przyrodniczych, obiektów historycznych i mazurskiego folkloru. Zakwaterowanie w domkach kempingowych nad rzeką, ośrodkach wczasowych lub namiotach uczestników. Świadczenia według uzgodnień. Przy korzystnej pogodzie, spływ może być kontynuowany przez urokliwe jeziora, Bełdany, Mikołajskie i Nidzkie.

Sapina Rzeka biegnie przez ładne, wysokopienne lasy, łącząc swym nurtem klika małych i średniej wielkości jezior. Jeśli spływ rozpoczynamy w Kruklankach, a kończymy w Węgorzewie, wówczas zwiedzimy jedno z wielkich jezior mazurskich Mamry. Na jeziorze znajduje się największa spośród mazurskich wysp objęta ochroną przyrodniczą, z uwagi iż teren wyspy jest lęgowiskiem ptactwa wodnego. W razie wietrznej pogody, / tworzą się wysokie fale jeziora/, bezpieczniej jest zakończyć spływ w m. Ogonki. Dystans płynięcia do wyboru; od 12 do 32km. Na trasie długiej, tj. przy starcie w Kruklankach, po kilku kilometrach znajduje się stara śluza przy której trzeba przenieść kajaki. Śluza może też być miejscem startu. Ponieważ nurt Sapiny jest powolny, spływać daje się bez trudu pod prąd rzeki, wówczas śluza może być metą spływu. Przy trasie spływu znajdują się wygodne kwatery Agro, miejsca biwakowe oraz ośrodki wypoczynkowe. W odległości od kilku do kilkunastu kilometrów od Sapiny znajdują się słynne kwatery z drugiej wojny światowej, to jest: w Gierłożu, Mamerkach i w Pozezdrzu. Twierdze są dobrze zagospodarowane turystycznie i licznie zwiedzane przez Turystów z wielu krajów. Niedaleko od trasy spływu znajduje się b. duży, ciekawy kompleks leśny Puszcza Borecka, objęta ochroną w ramach Parku Krajobrazowego. W Puszczy bytują min. żubry, / jest zagroda pokazowa tych ssaków/, wilki, rysie i inne rzadkie gatunki zwierząt.

Spływ rz. Sapiną można doskonale łączyć, ze spłynięciem rz. Węgorapą, która stanowi jakby naturalne przedłużenie Sapiny, poprzez jeziora. Poznanie - zaliczenie tych 2 rzek, jest szczególnie korzystne jeżeli na wodniacką wyprawę przeznaczamy tylko 2 dni i wybieramy krótkie, polecane odcinki spływania.

Węgorapa Należy do zlewni Bałtyku, dopływ rz. Pregoły. Rzeka o różnych obliczach terenowych. Rozpoczynając od miejskich krajobrazów Węgorzewa do monotonnych pól, łąk, zagajników, zarośniętych płycizn i wiejskiej zabudowy. Szczególnie na spływ polecany odcinek 17 kilometrowy. Płynie się tym odcinkiem początkowo wśród łąk i pól z dość szybkim nurtem. Po ok. 3km nurt zmienia się na b. szybki i sam niesie kajak. Trzeba tylko regulować wiosłem kierunek. Długimi odcinkami piękny szumek wartkiej wody z drobnymi falkami, lecz bez niebezpiecznych wirów, bystrzy. Sporo zwalonych drzew, ale łatwych do ominięcia lub przepłynięcia nad kłodami na szerokiej rzece. Krajobrazy porównywalne z Rospudą, Krutynią. Mnóstwo krzewów malin zwisających do wody, których owoce spływowicze zrywają wprost z kajaka. Przed dotarciem do rozlewisk elektrowni wodnej szybkość nurtu wyraźnie spada. Koniec pełnego wrażeń spływu bezpośrednio przed elektrownią. Możliwa kontynuacja spływu, po przenosce za elektrownią. Do granicy z obwodem Rosji, rzeką ok. 10km, lądem 2,5km.

Rzekami na Podlasiu i Pojezierzu Suwalsko – Augustowskim
Rzekami w innych regionach

Turystyka i przyroda w obiektywie - najnowsze fotorelacje.